زندگي‌نامه منوچهر شمسا
منوچهر شمسا در سال 1319 در شهر كاشان متولد شد، دوران دبستان را در مدرسه علامه تهران گذرانيد و در آن زمان با توجه به وضعيت فيزيكي به رشته واليبال روي آورد. پس از وارد شدن به دبيرستان شرف و از همان ابتدا گرايش به رشته بسكتبال در او بيشتر شده و بنابر اين بسوي اين ورزش روي آورد به طوريكه در دوره اول دبيرستان جزء بازيكنان اين دبيرستان انتخاب و در مسابقات آموزشگاهها شركت نمود و با آن تيم به مقام دوم رسيد. و اين آغازي بود تا او خلاقيت هاي خود را به معرض نمايش بگذارد.
در سن 14 سالگي به عضويت باشگاه شعاع درآمد و ورزش را به صورت حرفه اي آغاز نمود در آن تيم تمرينات خود را زير نظر استاد ابوالفضلي صلبي و حسن كريمي ادامه داد و پس از پايان تحصيلات دبيرستاني و خدمت سربازي نيز عضو تيم بسكتبال ارتش بوده و در بازي با تيمهاي ارتش شوروي سابق، ارتش تركيه و ارتش پاكستان نيز بازي هاي قابل قبولي از خود به نمايش گذاشت بطوريکه هما ن زمان (در سال 1342) به عضويت تيم ملي بسكتبال ايران در‌ آمد و با بازيكنان بزرگي همچون مرحوم مسعود ماهتاباني ، مصطفي افوضي ، مجيد توفيق ، محمود مشحون و نادر كاشاني در مسابقات آسيايي که با حضور 6 تيم در کشور سريلانکا برگزار گرديد شرکت نمود که با بازي در خور تحسين شمسا به مقام قهرماني رسيدند.
منوچهر شمسا در سال 1343 به عضويت باشگاه نادر در آمد و در آن تيم به مقام قهرماني باشگاههاي تهران درآمد. شمسا پس از مدت 5 سال در آن تيم در تيم هاي ديگري همچون باشگاه پولاد – عقاب (وابسته به نيروي هوايي) و باشگاه پرسپوليس تهران نيز بازي کرد.
او در زمينه تحصيل نيز از افراد موفق بوده بطوريکه در دانشگاه شهيد بهشتي و در رشته اقتصاد تا اخذ مدرک کارشناسي ارشد پيش رفت و در همين سالها نيز كاپيتان تيم بسكتبال دانشگاه شهيد بهشتي شد که در مسابقات دانشگاهي به مقامهاي قهرماني در اين رشته رسيد.
بعد از پايان بازي در تيم ملي در سال 1345 به رشته مربيگري روي آورده و تيمهاي بزرگ باشگاهي از جمله نفت تهران را به مدت 21 سال در رده بزرگسالان مربيگري نمود و حتي آن تيم را به مقام قهرماني زير گروه باشگاههاي تهران رساند.
در سال 1346 پس از پايان تحصيلات به استخدام شركت ملي گاز ايران در آمد و در همان اول مسئوليت ورزش را بعهده گرفته و تا پايان خدمت خود در اين شركت در اين سمت فعاليت نمود و در ضمن بنيانگذار ورزش سراسري شركت ملي گاز بود كه بعدها اين مسئله در ساير شركتهاي وزارت نفت نيز مرسوم و تا به حال ادامه دارد.
بعد از پيروزي انقلاب اسلامي در سال 1357 به دعوت سازمان تربيت بدني به عنوان دبير فدراسيون بسكتبال انتخاب و تا سال 1359 در اين سمت خدمت نمود.
در سال 1360 به عنوان نايب رئيس فدراسيون برگزيده شد و مدت كوتاهي هم سرپرستي فدراسيون را بعهده داشت و در همان زمان نيز مسئوليت مديريت تيم هاي ملي به عهده او واگذار گرديد .
از افتخارات ورزشي شمسا بعد از پيروزي انقلاب اسلامي برگزاري اولين دوره مسابقات دهه مبارك فجر با حضور تيمهاي قدرتمندي مثل شوروي سابق ، تركيه ، پاكستان و هندوستان بوده است.و در آن مسابقات کشور ايران پس از شوروي به مقام دوم رسيد.
در سال 1361 بعد از اتمام كار در فدراسيون بسكتبال مجدداً به سمت مربيگري بسكتبال روي آورد و مربيگري تيمهاي صنعت نفت و گاز را در رده هاي سني نونهالان ، نوجوانان ، جوانان و بزرگسالان مربيگري نموده در سال 1375 بنا به دعوت سازمان تربيت بدني در كلاسهاي تربيت مدرس اين سازمان كه با استفاده از استاداني از كانادا در تهران تشكيل شده بود شركت كرد و اين دوره را با موفقيت به پايان رسانيد و از طرف دانشگاه تورنتو كانادا به دريافت درجه دكتراي افتخاري در رشته ورزش و تربيت بدني نائل گرديد.
در سال 1376 در كميته مربيان فدراسيون بسكتبال انتخاب و تا كنون نيز جزء اين كميته به حساب مي آيد. در سال 1381 از طرف تيم بسكتبال باشگاه هماي تهران بعنوان سرمربي تيم انتخاب و آن تيم را در جدول به رتبه پنجم سوپر ليگ ايران رسانيد.
در سال 1379 بعد از 35 سال خدمت در شركت ملي گاز به افتخار بازنشستگي نائل آمد و بعد از آن تا اين تاريخ به عنوان كارشناس ورزش در خدمت امور ورزش و تربيت بدني شركت ملي گاز ايران فعاليت مي نمايد.
صفحه اصلي  |   درباره  |   نوشته‌ها  |   تصاوير  |   ویدیو  |   تماس  |   پيوندها
©2008 Shamsa.Ir
©2008-2021 Shamsa.ID.iR